سرچ کنسول

سرچ کنسول
ابزار رایگان سرچ کنسول که توسط گوگل تدارک دیده‌ شده، به بررسی وضعیت سایت در دامنه گوگل کمک می‌کند. این ابزار با مانیتور نمودن سایت از دیدگاه گوگل، تمام مشکلات سایت را از دیدگاه سئو به نمایش می‌گذارد.واضح است که دانستن ایرادات سایت، به مدیر و ادمین سایت در بهبود سئو و بالا رفتن امتیاز سایت کمک شایانی می‌کند. کار با سرچ کنسول که درگذشته با نام گوگل وبمستر تولز نیز شناخته می‌شد، نیاز به آموزش و دانش کافی نسبت به عناوین اختصاصی آن دارد.

سرچ کنسول

مشاوره دیجیتال مارکتینگ

سرچ کنسول یک ابزار کاملاً رایگان است که استفاده از آن هیچ هزینه‌ای برای شما ایجاد نمی‌کند. تنها با ورود به حساب کاربری گوگل و ثبت دامنه سایت خود در سرچ کنسول، می‌توانید به ده ها ابزار تحلیلی آن دسترسی پیدا کنید. این ابزار یک راهنما برای بهبود سایت است که با الگوریتم‌ های گوگل مطابقت کامل دارد. هم‌زمان با فعال شدن این ابزار برای سایت، سرچ کنسول برخی وظایف را به عهده می‌گیرد.

ازجمله:

 • در ابتدا درج شدن مطالب سایت را در موتور گوگل تأیید می‌کند.
 • در قدم بعد با تحلیل جزءبه‌جزء سایت مشکلات رخ‌ داده را به اطلاع شما می‌رساند.
 • سپس با بررسی میزان بازدید وب‌ سایت آمار دقیقی از میزان جستجوی کاربران ارائه می‌دهد.
 • بک لینک‌های دریافتی از سایت‌های دیگر را نمایش می‌دهد.
 • ازآنجایی‌که ورژن موبایل وب‌ سایت برای گوگل اهمیت زیادی دارد، اگر ایرادی در این خصوص وجود داشته باشد، آن را به اطلاع شما می‌رساند.
 • وظیفه اصلی سرچ کنسول حفظ و نگهداری از سایت شماست. در این راستا اگر هرزنامه‌ای در وب‌ سایت شما وجود داشته باشد، به شما اخطار خواهد داد.

همچنین بخوانید: چگونگی راه اندازی گوگل سرچ کنسول

ضرورت استفاده از سرچ کنسول

مشاوره دیجیتال مارکتینگ

همان‌طور که گفته شد موفقیت یک سایت به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای اینکه بتوانید سایت خود را در صفحه اول گوگل ببینید و امتیاز بالایی از موتور جستجو گوگل کسب کنید، می‌بایست با سازوکار این موتور هوشمند آشنا شوید. مدیر یک سایت می‌بایست بداند چرا گوگل سایت او را در لیست سایت‌های منتخب و برگزیده برای نمایش در صفحه اول انتخاب نکرده است. سرچ کنسول با تحلیل سایت از دیدگاه‌های مختلف، ارائه آمارهای دقیق و درنهایت رفع مشکلات احتمالی، موجب افزایش رتبه سایت در گوگل می‌شود.

ضرورت استفاده از سرچ کنسول را می‌توان در عوامل زیر دانست:

 1. بررسی وضعیت دسترسی و یا عدم دسترسی ربات‌های گوگل به سایت
 2. پنهان کردن برخی مطالب قبلی
 3. بررسی وضعیت بک لینک‌های دریافتی از مطالب
 4. بررسی پیغام‌های امنیتی
 5. ایندکس سریع
 6. پیدا کردن خطاهای 404
 7. حفظ و نگهداری از سایت
 8. و در یک نگاه کلی برطرف ساختن مشکلات فنی سایت برای کسب رتبه عالی در گوگل

استفاده از سرچ کنسول برای چه افرادی ضروری است؟

مشاوره دیجیتال مارکتینگ

در یک‌کلام می‌توان گفت تمام افرادی که دسترسی به وب‌سایت دارند، نیاز به استفاده از سرچ کنسول خواهند داشت. البته نمی‌توان گفت عدم استفاده از این ابزار مشکل خاصی را متوجه سایت می‌کند. اما به‌طور حتم بهره‌مندی از تحلیل‌های سرچ کنسول تصویر درستی از وضعیت سایت ایجاد می‌کند. توصیه می‌شود افرادی که در حوزه‌های زیر مشغول به فعالیت هستند، حتماً از سرچ کنسول استفاده کنند:

سرمایه‌گذاران در حوزه وب‌ سایت

حتی اگر از طراحی سایت و یا مدیریت آن سر درنمی‌آورید، تلاش کنید تا با یادگیری نوار ابزار گوگل وب مستر تولز روند پیشرفت سایت خود را زیر نظر بگیرید. آشنایی با اصلاحات فنی سایت کمک شایانی به افزایش رتبه سایت در کوتاه‌مدت می‌کند.

متخصصین سئو

اگر به‌طور حرفه‌ای در بازاریابی دیجیتال قدم گذاشته‌اید، استفاده از سرچ کنسول برای شما ضروری خواهد بود. بررسی ترافیک وب‌ سایت و بازدید مطالب به شما در درک بهتر نیاز مشتریان کمک می‌کند. همچنین موجب می‌شود تا آگاهانه‌تر نسبت به مشکلات وب‌ سایت و اتخاذ یک برنامه زمانی برای پیشرفت آن تصمیم بگیرید.

ادمین وب‌ سایت

ادمین یک سایت تنها زمانی که بتواند با سازوکار موتور هوشمند گوگل آشنا شده و مطابق الگوریتم‌های آن پیش برود، می‌تواند عملکرد وب‌ سایت را بهبود بخشیده و امنیت آن را حفظ کند.

سخن پایانی

بهترین و مؤثرترین راه برای کسب نتایج بهتر و رتبه بیشتر، تطبیق دادن سایت با الگوریتم‌ های گوگل است. سرچ‌ کنسول یک کانال ارتباطی میان شما و موتور هوشمند گوگل ایجاد می‌کند. این ابزار که به شکل رایگان در اختیار عموم جوامع قرارگرفته، به افراد در جهت مدیریت هرچه بهتر سایت و رفع مشکلات احتمالی کمک می‌کند.

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

مقالات مرتبط

خدمات ما

پخش ویدئو

نوشته های اخیر

برچسب ها