myc-logo1

بهینه سازی سایت برای موبایل (آموزش ریسپانیو کردن سایت)

بهینه سازی سایت برای موبایل (آموزش ریسپانیو کردن سایت)
بهینه سازی سایت برای موبایل
برای دیدن فهرست مطالب کلیک کنید
اولین امتیاز رو ثبت کنید

بهینه سازی سایت برای موبایل (Optimizing the site for mobile) یا ریسپانسیو بودن سایت با توجه به اهمیت اینترنت در زندگی‌های امروزی که به یک ابزار مهم برای انجام کارهای روزمره تبدیل شده است؛ امری بسیار ضروری به شمار می‌رود. بهینه سازی وب سایت به منظور نمایش در موبایل فرآیندی است که در افزایش ترافیک سایت تأثیر بسیاری دارد. از آنجایی که استفاده موبایل بسیار بیشتر از کامپیوتر است و امروزه تلفن همراه به رایانه‌ای که همیشه در دسترس است تبدیل شده است، بهینه سازی سایت برای گوشی های هوشمند نیز به مراتب بسیار مهم است. در این راستا ما نیز در ادامه این بخش درباره چگونگی و اهمیت آن بیشتر توضیح می‌دهیم.

ضرورت ریسپانسیو بودن یا بهینه سازی سایت برای موبایل

ضرورت بهینه سازی سایت برای موبایل

با توجه به اینکه تلفن همراه به یکی از مهم‌ترین و در عین حال پرکاربردترین نیازهای جوامع بشری تبدیل شده است می‌توان گفت که بهینه سازی سایت برای موبایل از مهم‌ترین موارد سئو داخلی است. در این میان از مهم‌ترین دلایل بهینه سازی سایت برای گوشی های هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با توجه به اینکه مانیتور موبایل تا حد قابل ملاحظه‌ای از مانیتور کامپیوتر کوچک‌تر است رفتار و بازخورد بازدیدکنندگان در زمانی که با گوشی وارد سایت می‌شوند با زمانی که با کامپیوتر وارد سایت می‌شود متفاوت است.
 • استفاده از گوشی های هوشمند به طور چشمگیری افزایش یافته است و با توجه به اینکه دسترسی افراد از طریق اینترنت وایرلس و امکان اتصال آن به موبایل‌ها ایجاد شده است ورود به سایت ها از طریق موبایل بسیار آسان است.
 • موتورهای هوشمند توجه ویژه‌ای به اپتیمایز برای گوشی های هوشمند نشان می‌دهند که این بهینه سازی در رتبه بندی سایت ها بسیار مؤثر خواهد بود.

بهینه سازی سایت برای گوشی به چه صورت است؟

با توجه به مطالبی که بیان شد از مهم‌ترین معیارها برای طراحی سایت بهینه سازی سایت برای موبایل است. چرا که استفاده از گوشی های هوشمند به یک چالش بزرگ تبدیل شده است. در این میان نکات متعددی برای این بهینه سازی وجود دارد که توجه به آن می‌تواند در این پروسه بسیار تأثیرگذار باشد که در ادامه به طور مفصل به آن پرداخته می‌شود.

استفاده از قالب با کد نویسی بهینه و ریسپانسیو کردن قالب سایت

برای بهینه سازی سایت برای موبایل (Optimizing the site for mobile) ابتدا باید از یک قالب با کدنویسی استاندارد استفاده شود. زیرا قالب هایی که از کد نویسی استاندارد برخوردار هستند بارگذاری بسیار کوتاهی دارند و همچنین دسترسی کاربران به آن بسیار راحت‌تر است. همچنین قالب های استاندارد راحت‌تر توسط ربات های گوگل بررسی می‌شوند. ریسپانسیو کردن قالب سایت از دیگر مسائلی است که برای بهینه سازی نسخه موبایل بسیار حائز اهمیت است. در واقع ریسپانسیو کردن سایت به معنای نمایش درست سایت در موبایل ها و تبلت های مختلف است که این مورد اگر به درستی انجام شود سبب رشد شما در سئوی سایت نیز می‌شود.

حذف المان های غیرضروری و استفاده از HTML5 به جای فلش

حذف المان های غیرضروری و استفاده از HTML5 به جای فلش

فضای موبایل از کامپیوتر کم‌تر است و کاربران در صورت وجود المان های زیاد در هنگام استفاده از موبایل با مشکل مواجه خواهند شد. به همین دلیل متخصصان بهینه سازی بر وجود المان های ضروری تأکید دارند. از موارد دیگر جایگزین کردن HTML5 به جای فایل های فلش است. زیرا استفاده از فایل فلش در سایت شما در نسخه موبایل بهینه نیست. بنابراین اگر در سایت خود از فایل های فلش استفاده می‌کنید بهتر آن است که توسط یک فرد کاربلد آن را به HTML5 تبدیل کنید تا بتوانید نتیجه‌های بهتری در مدیریت سایت به دست آورید.

استفاده از متا تگ Viewport و بهینه سازی اندازه دکمه های سایت در نسخه موبایل

تگ Viewport در بهینه سازی سایت برای موبایل بسیار کمک کننده است. زیرا این تگ سبب می‌شود که اندازه صفحه نمایش با عرض صفحه متناسب شده و نمایش بهتری را ایجاد کند. از دیگر موارد اندازه درست فونت ها است که تأثیر زیادی در اپتیمایز سایت در نسخه موبایل دارد. زیرا اندازه دقیق فونت ها می‌تواند حالت نمایش خوبی ایجاد کرده و کاربران را راضی‌تر نگه دارد.

دیگر موارد مهم در بهینه سازی سایت برای موبایل

از دیگر مواردی که تأثیر بسیار زیادی در طراحی سایت ریسپانسیو دارند عبارتند از:

 • فشرده سازی تصاویر برای بارگذاری سریع‌تر در موبایل
 • فشرده سازی کدهای CSS سایت
 • قرار دادن دکمه سوئیچ به نسخه دسکتاپ سایت
 • عدم استفاده از URL موبایل
 • استفاده از قابلیت کش
 • رفع خطاهای سایت
 • فاصله گذاشتن بین المان های مختلف سایت
 • استفاده هوشمندانه از پاپ آپ در موبایل
 • رعایت محدودیت های تگ عنوان صفحات
 • استفاده از amp برای سایت
 • بهبود mobaile usability در گوگل سرچ کنسول
 • بررسی دسترسی ربات های گوگل به سایت

گوگل درباره بهینه سازی سایت وردپرس برای موبایل چه نظری دارد؟

گوگل درباره بهینه سازی سایت برای موبایل چه نظری دارد؟

از مهم‌ترین فاکتورهایی که بر بهبود رتبه سایت در گوگل تأثیرگذار است رفتار کاربران با سایت شما خواهد بود. بنابراین با توجه به اینکه بهینه سازی سایت برای موبایل می‌تواند در رفتار کاربران مؤثر باشد گوگل سه راه جهت بهینه سازی سایت برای تبلت و موبایل را استاندارد دانسته است که عبارت است از:

 1. استفاده از طراحی رسپانسیو یا واکنشگرا
 2. پذیرایی مجزا یا Dynamicserving
 3. ایجاد یک نسخه کاملاً مجزا از سایت مخصوص تلفن های همراه و راهنمایی کاربران به آن

البته بهتر است بدانید که روش اول کارآمدترین و بهترین روش بهینه سازی سایت وردپرس برای موبایل است. زیرا تشخیص کاربرانی که با گوشی همراه خود وارد سایت شده‌اند بسیار ساده‌تر است و نیاز به ریدایرکت کردن آن‌ها به آدرس جدید نیست. اما دو روش دیگر تقریباً کارایی چندانی ندارد و در پایان راه خود قرار دارد.

سخن پایانی

از آنجایی که امروزه بیشتر کاربران به واسطه موبایل به اینترنت و سایت ها دسترسی دارند بهتر است که به بهینه سازی سایت برای موبایل توجه کافی داشته باشیم.  این همان بهینه سازی سایت برای نسخه موبایل است که کار چندان سخت و پیچیده‌ای نیست. بنابراین می‌توانید با کمک و راهنمایی کارشناسان و متخصصان سئو در آژانس دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر این پروسه را انجام داده و ضمن ارتقا رتبه سایت خود فروش بیشتری را تجربه کنید.

star-rate
در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات و نظرات شما هستیم
اولین امتیاز رو ثبت کنید
دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *