آژانس مای‌کاستومر
آژانس مای‌کاستومر

خدمات سئو، طراحی سایت و …

آکادمی مای‌کاستومر
آکادمی مای‌کاستومر

دوره‌های آموزشی و پکیج ها

مشاوره خدمات
ورود به آکادمی
ورود به آکادمی

آموزش قدم به قدم ریدایرکت در وردپرس (ریدایرکت ۳۰۱)

آموزش قدم به قدم ریدایرکت در وردپرس (ریدایرکت 301)
ریدایرکت در وردپرس
برای دیدن فهرست مطالب کلیک کنید
5/5 - (1 امتیاز)

ریدایرکت در وردپرس (Redirect in WordPress) یعنی چه و چه کاربردی در سئو دارد؟ چرا باید ریدایرکت کردن را به‌عنوان یک سئوکار یاد بگیریم؟

همانطور که می‌دانیم آدرس اینترنتی سایت (url) معرف صفحات سایت است و از اهمیت بالایی برخودار است، کابران و موتورهای جستجو از طریق url می‌توانند یک صفحه را جستجو و شناسایی کنند و به این ترتیب صفحات مختلف سایت از یکدیگر تفکیک و متمایز می‌شوند. یکی از امکانات کاربردی که در اختیار سئوکارها قرار دارد و با آن می‌توانند آدرس‌ها‌ی صفحاتی که دارند را کنترل کنند، ریدایرکت است. در این میان انواع مختلفی از ریدایرکت‌ها وجود دارد ازجمله ریدایرکت 301، 302، ، 307 و… . اما از آنجایی که ریدایرکت 301 مهمترین و پرکاربردترین نوع ریدایرکت است، ما قصد داریم در این مطلب به‌طور تخصصی و به زبان ساده درباره این نوع ریدایرکت صحبت کنیم.

پیش از یادگیری نحوه کار با قابلیت ریدایرکت در وردپرس، ابتدا بهتر ایت با اهمیت آن شوید و بدانید در چه مواقعی باید از ریدایرکت 301 در وردپرس استفاده کنید. با ما تا پایان همراه باشید چراکه قرار است در این مطلب چندین نکته مهم سئویی را به شما بیاموزیم!

چه زمانی از ریدایرکت در وردپرس استفاده کنیم؟

چه زمانی از ریدایرکت در وردپرس استفاده کنیم؟

 • برخی اوقات ممکن است دیگر یک نوع محصول را که جایگاهی هم داشته در وبسایتتان موجود نکنید و یا یک مطلب قدیمی که رتبه داشته به‌خاطر اینکه اطلاعات آن قدیمی و برای امروز کاربردی نیستند را حذف کنید. در این حالت بهتر است به جای حذف کامل آن محتوا یا محصول، آدرس اینترنتی آن را به یکی از محتواها و محصولات مشابه قبلی ریدایرکت 301 کنید.
 • گاهی اوقات وقتی دارید میان صفحات و مقالات وبسایت خود جست‌وجو و گردش می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که از یک کلمه کلیدی دو یا چند محتوا در وبسایت شما وجود دارد که شاید کم‌و‌بیش تفاوت‌هایی هم باهم داشته باشند اما به طور کلی دارای اطلاعات مشابهی درباره یک موضوع مشترک هستند. این مطالب تکراری به زبان ساده موجب  جریمه ما از سوی الگوریتم‌های گوگل از جمله الگوریتم پاندا (بررسی کننده محتواهای وبسایت ما) می‌شود. در چنین مواقعی گوگل نمی‌تواند تصمیم بگیرید کدام یک محتوای اصلی ما است تا آن را در نتایج گوگل بالا بیاورد. درواقع این مقالات مشابه شروع به رتبه خواری از یکدیگر کرده و هیچکدام موفق نمی‌شوند در گوگل جایگاه خوبی به دست آورند.

محتوای تکراری

 • گاهی ممکن است یک صفحه که جایگاهی در گوگل داشته به دلایلی حذف شود و کاربران با ارور ۴۰۴ روبه‌رو شوند. در این صورت شما برای جلوگیری از بروز ارور ۴۰۴ و کاهش نرخ پرش کاربران از وبسایت، به محض اینکه متوجه این موضوع شدید باید آدرس اینترنتی محتوای حذف شده را به آدرس محتوای جدیدی که به تازگی در آن زمینه منتشر کرده‌اید، و یا به آدرس یکی از محتواهای مشابه که از قبل درج شده است منتقل می‌کنید.

در چنین مواقعی است که ریدایرکت 301 به کمک ما می‌آید و می‌توانیم از طریق آن، آدرس اینترنتی محتواهای تکراری یا حذف شده را به برگه یا صفحه‌ای جدید که از نظر ما اصلی است، منتقل کنیم. درواقع با ریدایرکت به گوگل و کاربران اطلاع می‌دهیم که آدرس محتواهایی که وارد آن شده‌اند، تغییر کرده است و باید به آدرس جدید وارد شوند.

پس باید گفت ریدایرکت در مبحث سئو و بهینه سازی سایت بسیار مهم است و هر سئوکاری باید این نکته را یاد بگیرد. البته اگر خودتان بر سئو مسلط نیستید نگران نباشید، چراکه صفر تا صد خدمات سئو و بهینه سازی سایت انواع وبسایت فروشگاهی و شرکتی با تعرفه بهینه توسط تیم مجرب آژانس دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر ارائه می‌شود. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان سئو با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

پس اگر بخواهیم تا اینجای کار یک جمع‌بندی کلی داشته باشیم، باید موارد و دلایل استفاده از ریدایرکت را به‌صورت زیر لیست کنیم.

موارد استفاده از ریدایرکت در وردپرس

 • محصولاتی که دیگر موجود نمی‌کنید.
 • صفحات قدیمی که اطلاعات قدیمی و غیرکاربردی دارند و نمی‌خواهید آنها را به‌روز کنید.
 • صفحاتی که از سایت شما برای همیشه حذف شدند.
 • صفحاتی که به URL دیگری منتقل شدند.

موارد استفاده از ریدایرکت در وردپرس

اهمیت ریدایرکت 301 در سئو

 • اگر از ریدایرکت استفاده نکنیم ممکن است کاربران با خطای 404 Not Found Error مواجه شوند.
 • صفحات حذف شده اما ریدایرکت 301 نشده، موجب افزایش نرخ پرش سایت می‌شود.
 • با مشاهده ارورهای ۴۰۴ به صورت مکرر از تعداد بازدیدکنندگان سایت کاسته می‌شود.
 • افزایش نرخ پرش در نهایت ممکن است منجر به پنالتی سایت شود.
 • اگر مطالب مشابه ریدایرکت نشوند، رتبه‌خواری صفحات سایت از یکدیگر  و درنتیجه کاهش رتبه سایت اتفاق می‌افتد.

آموزش ریدایرکت در وردپرس با افزونه رنک مث و یواست سئو

راحت‌ترین راه انجام ریدایرکت در وردپرس، استفاده از نسخه رایگان افزونه رنک مث یا نسخه پولی افزونه یواست سئو است. در ادامه نحوه ریدایرکت صفحه تکراری و صفحات پاک شده در رنک مث و یواست سئو را کامل توضیح داده‌ایم:

ریدایرکت 301 صفحات تکراری

اگر هدفتان ریدایرکت صفحات تکراری است در ابتدا کلمه کلیدی مورد نظر خود را در مقالات و صفحات سایت جستجو کنید تا مطمئن شوید آیا در آن زمینه چندین محتوای تکراری وجود دارد یا خیر؟ (توصیه می‌کنیم مشتقات کلمه کلیدی را نیز سرچ کنید چون ممکن است به شکل‌های متفاوتی نوشته شده باشد اما محتواها یکسان باشند. مثلا: علت ریزش مو و دلیل ریز مو شدید).

سپس جایگاه این محتواهای مشابه را در گوگل چک و بررسی کنید، محتوایی که جایگاه بهتری دارد را به‌عنوان محتوای اصلی در نظر بگیرید. و با بررسی تمام این محتواهای تکراری هرکدام که نکته و توضیحات مهم، مفید و کاربردی داشت را به محتوای اصلی (در قسمت مناسب) اضافه کنید.

آموزش مراحل ریدایرکت در وردپرس 

حال در پیشخوان وردپرس به بخش تغییر مسیرهای افزونه رنک مث یا یواست سئو سایت وردپرسی خود وارد شوید. در زیر تصویر این بخش نشان داده شده است.

سپس در افزونه رنک مث گزینه افزودن جدید را انتخاب کنید تا بخش افزودن تغییر مسیرها باز شود. در افزونه یواست سئو در این مرحله نیاز به کاری نیست.

ریدایرکت در وردپرس با افزونه رنک مث

حال نوع تغییر مسیر را به مانند زیر ۳۰۱ انتقال دائمی انتخاب کنید.

URL های مبدا در رنک مث (پیوند قدیمی در یواست) همان URL محتواهای تکراری هستند را به‌طور دقیق وارد نمایید.

URL مقصد در رنک مث (پیوند در یواست) همان محتوای اصلی شما است که محتوای تکراری به آن آدرس جدید منتقل می‌شوند.

۳۰۱ انتقال دائمی

در زیر مراحل ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس را در افزونه یواست مشاهده می‌کنید. 

ریدایرکت در وردپرس با افزونه یواست سئو

مراحل ریدایرکت 301 صفحات پاک شده

 1. صفحات پاک شده را می‌توانید در بخش همه صفحات و تب سطل زباله (Trash) پیدا کنید و یا اگر با جستجوی  یکی از صفحات خود با ارور ۴۰۴ مواجه شدید، همان‌ موقع آدرس اینترنتی آن را در جایی ذخیره کنید.
 2. صفحه یا محتوای مشابهی که از نظر اطلاعات با محتوای حذف شده نزدیک است به عنوان url مقصد پیدا کنید. بهتر است آدرس مقصد از جایگاه خوبی در گوگل برخودار باشد.
 3. مراحل بالا را برای ریدایرکت 301 تکرار کنید. آدرس یا آدرسهای مبدا (که همان صفحات پاک شده است) را وارد کنید و آدرس مقصد را نیز درج نمایید. ریدایرکت 301 انتقال دائمی را انتخاب کنید و درنهایت گزینه اجرا یا اضافه کردن تغییر مسیر را کلیک کنید.

دیگر افزونه های ریدایرکت در وردپرس

اگر رنک مث یا یواست سئو روی وبسایت خود ندارید یا مایل هستید با افزونه‌های دیگری کار کنید، پلاگین‌های زیر جزو بهترین ابزارهایی هستند که برای ریدایرکت در وردپرس کاربرد دارند. تمامی افزونه‌های زیر را می‌توانید با جستجو در پیشخوان وردپرس، تب افزونه ها و گزینه افزودنِ افزونه تازه، نصب و فعال سازی کنید.

 1. افزونه Redirection: یکی از قوی‌ترین افزونه‌ها در زمینه ریدایرکت کردن افزونه ریدایرکشن است. این افزونه را از لینک مشخص شده در ابتدای خط دانلود کنید. پس از فعال‌سازی به مسیر ابزارها و Redirection برای راه‌‌‌‌‌اندازی این افزونه بروید. همچنین جالب است بدانید با این افزونه قابلیت پیدا کردن خطاهای 404 (صفحات پاک شده) در سایت وردپرسی ممکن است.
 2. افزونه Page Links To: یکی دیگر از افزونه‌های مهم در بحث ریدایرکت پیج لینکس تو است. این افزونه ساده یک جعبه متا به صفحه ویرایش پست‌های شما می‌افزاید که آدرس جدید (مقصد) را در آن قرار می‌دهید. درواقع این افزونه زمانی به کار می آید که بخواهید در عین نگهداری برگه و یا نوشته‌ای که دارید آن را به نوشته یا برگه دیگر ریدایرکت کنید.
 3. افزونه Simple 301 Redirects: همانطور که از اسم این افزونه مشخص است، کار ریدایرکت را بسیار آسان می‌کند! پس از نصب و فعال‌سازی این افزونه به مسیر تنظیمات » 301 Redirects برای اضافه کردن URL های موردنظر خود بروید. البته این افزونه کمی باعث کند شدن سرعت  لود صفحات بعد از ریدایرکت می‌شود!
 4. افزونه easy Redirect Manager: بعد از نصب و فعال‌سازی easy Redirect Manager یک گزینه تحت عنوان Redirect 301 در بین گزینه‌هایی که در بخش تنظیمات وجود دارند اضافه خواهد شد و شما با کلیک روی آن می‌توانید عمل ریدایرکت را انجام دهید.
 5. افزونه Quick Redirect: پس از نصب و فعال سازی افزونه منویی با نام Quick Redirec در پیشخوان سایت وردپرسی شما اضافه خواهد شد. با کلیک روی این منو می‌توانید به درج لینک‌های مبدا و مقصد بپردازید و ریدایرکت در وردپرس را برای لینک‌هایی که در نظر دارید انجام دهید.

پکیج سئو گوگل هندز

صفر تا صد آموزش سئو با آکادمی مای کاستومر

شما می‌توانید سوالات خود را در زمینه ریدایرکت در وردپرس زیر همین پست بنویسید، کارشناسان سئوی آکادمی مای کاستومر در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستند. علاوه بر این ما پیشنهاد می‌کنیم برای یادگیری سئو به‌صورت اصولی و کاربردی مبتنی بر نیازهای بازار، حتما دوره جامع سئو گوگل هندز آکادمی مای کاستومر را تهیه و مشاهده کنید. این دوره با مناسب‌ترین هزینه و زیرنظر مجرب‌ترین اساتید در اختیار علاقه مندان به سئو قرار گرفته است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول
تفاوت ریدایرکت 301 و تگ کنونیکال چیست؟

ریدایرکت 301 برای انتقال دائمی یک URL به URL دیگر استفاده می‌شود و تمام امتیازهای سئو هم از URL اول به URL دوم منتقل می‌شود. ریدایرکت 301 هم کاربران و هم موتورهای جستجو را از یک آدرس به آدرس دیگری منتقل می‌کند.
به کمک تگ کنونیکال می‌توانید برای موتورهای جستجو مشخص کنید که کدام محتوا از ارزش بالاتری برخوردار است و در این حالت انتقال آدرس صورت نمی‌گیرد.

آیا در ریدایرکت 301 باید url مقصد از نظر محتوایی با url مبدا نزدیک باشد؟

بله وقتی کاربر یک کلمه کلیدی را در گوگل سرچ می‌کند، اگر به آدرس اینترنتی نامرتبط از نظر موضوعی وارد شود که با عنوان سئو آن همخوانی ندارد، سایت شما را ترک می‌کند و این مسئله نرخ پرش سایت شما را افزایش می‌دهد.

ریدایرکت 302 چیست و چه فرقی با ریدایرکت 301 دارد؟

ریدایرکت ۳۰۲ یک نوع انتقال موقت یک آدرس به آدرس دیگر است. در این انتقال ما به گوگل خبر می‌دهیم که صفحه مورد نظر موقتاً از دسترس خارج شده یا منتقل شده است. درواقع با این کار ارزش و اعتبار آدرس اول حفظ خواهد شد و آدرس جدید نیز به صورت موقت شناخته می شود. اما در ریدایرکت 301 انتقال دائمی است و اعتبار آدرس آن صفحه به صفحه مقصد منتقل می شود.

مقالات پیشنهادی
star-rate
در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات و نظرات شما هستیم
5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *